Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Sport

  • 26 lipca 2020
  • wyświetleń: 6203

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, czyli wakacje na tyskich Paprocanach

W ramach naszego cyklu o ciekawych miejscach na Śląsku, które warto odwiedzić w wakacje, tym razem udajemy się do Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany w Tychach. Nie musimy wyjeżdżać daleko, aby wypocząć i zaznać trochę ruchu na świeżym powietrzu, czy wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i imprezach w odprężającym otoczeniu przyrody. Dlaczego warto spędzić tu trochę czasu w te wakacje?

Paprocany
Nad Jeziorem Paprocańskim można spędzić całe wakacje! · fot. Łukasz Kubowicz


Paprocany to ulubione miejsce wypoczynku tyszan. Jezioro zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Tychów, w dzielnicy Paprocany. Jest zbiornikiem sztucznym, który utworzono w 1870 roku, w dawnym wyrobisku Huty Paprocany. Dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym zbiornik pełni dzisiaj funkcje rekreacyjne oraz retencyjne. Jego głębokość waha się od 1,5 do prawie 2 metrów. Jezioro zwane jest także "Paprami".Dojazd tutaj nie stanowi problemu. Dotrzemy tu m.in. rowerem (zobacz artykuł Jedziemy na tyskie Paprocany) czy też samochodem, który zostawimy na dużym parkingu głównym oraz kilku mniejszych - wszystkie są bezpłatne.

Dlaczego więc warto tu przyjechać?

Powód 1: przyrodaczapla
Nad Jeziorem możemy zaobserwować wiele gatunków ptaków · fot. pixabay.com


Miejsce to jako łąkowo-wodno-torfowiskowy użytek ekologiczny zostało wyodrębnione przed laty z fragmentu lasu w Nadleśnictwie Kobiór. Brzegi jeziora otoczone są przez lasy dawnej Puszczy Pszczyńskiej oraz tereny bagienne. Spotkamy tu liczne chronione gatunki ptaków - łabędzia niemego czy czaplę siwą, a przy odrobinie szczęścia orła rybołowa, ślepowrona oraz rybitwę czarną. Są też różne gatunki kaczek. Znawcy dostrzegą wodne rośliny chronione: salwinię pływającą, grzybienie białe, kotewkę. Można tu znaleźć nawet rosiczkę - roślinę, która zjada owady. Samo jezioro oprócz ryb zamieszkują oczyszczające wodę skorupiaki - np. gałeczka rogowa, skójka malarska, szczeżuja pospolita.

Powód 2: plaża, kąpielisko, nowa przystań kajakowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska...rowerki wodne paprocany
Na Paprocanach wypożyczymy kajaki i rowerki wodne · fot. Łukasz Kubowicz


Przy północno-wschodnim brzegu jeziora powstał Ośrodek Wypoczynkowy Miejskiego Ośrodka Sportu i i Rekreacji z dobrze rozwiniętym zapleczem. Są tu m.in. plaża, strzeżone kąpielisko, pomost spacerowy, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, kort tenisowy, a dla najmłodszych - jeden z ciekawszych placów zabaw w regionie w postaci statku.

paprocany, plac zabaw statek
Statek na Paprocanach, czyli oryginalny plac zabaw · fot. Łukasz Kubowicz


Wypożyczalnia sprzętu wodnego znajduje się na plaży strzeżonej. Można z niej korzystać od wtorku do niedzieli. Wypożyczymy tu rowerek wodny 2-osobowy (12 zł/h), rowerek wodny 4-osobowy (15 zł/h), oraz kajak (10 zł/h).